AYNI DÜŞÜNCELERE TAKILIP KALIR MISINIZ?

Eyl 18, 2018   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  0 Yorum

AYNI DÜŞÜNCELERE TAKILIP KALIR MISINIZ?

ZİHİNSEL GEVİŞ GETİRME…

Kendinizi kaç kere, dalıp gitmiş, hep aynı konuyu düşünürken bulduğunuzu bir hatırlayın. Peki, bu düşünceler kafanızda dönüp dururken neler hissediyorsunuz ve enerjiniz nasıl etkileniyor, ne durumda oluyorsunuz?

Gün içerisinde kim bilir kaç kere aynı problemler aklımıza takılıyor ve fark etmeksizin zihnimizde dönüp duruyor. Çözüme ulaştırmaksızın sürekli düşünür hale geldiğimizde de takıntılı bir hal alıyor. Tekrar eden bu düşünce şeklinin bilimsel bir adı var: “zihinsel geviş getirme”. Zihinsel geviş getirme/ ruminasyon (rumination), “kişinin kendine dair algıladığı tehditler, kayıplar ya da adaletsizlikler tarafından harekete geçirilen kendine dönüklüktür.” Başka bir deyişle, geçmişte yaşadığımız hoşumuza gitmeyen bir durum ve durumdaki rolümüz hakkında düşünmekten kendimizi alamamak, dalıp giderek önemli bir zaman harcamaktır.

Yani zihinsel geviş getirirken önemli bir zaman harcamaktayız; bunun yanı sıra da konuyu aklımızda iyice büyüterek orijinal halinden çok daha fazla kızgın ve üzgün bir ruh haline girmekteyiz. Çünkü takıntılı bir şekilde düşünürken endişe girdabı oluşur; bu da bizi çözümden uzaklaştırır. Kısacası zihinsel geviş getirerek, olayın üstünden çok geçmiş olsa bile biz zihnimizde ve bedenimizde stresin canlı kalmasına yol açar, hatta stres ve endişemizi artırırız.

Oysa problemi sürekli zihnimizde canlı tutmak ve kendimizi strese sokmaktan daha fazla işe yarayan, çözüme yardımcı düşünce ve davranış biçimleri geliştirebiliriz. Bunları sıralarsak:

 1. Olumsuz ve takıntılı düşüncelerini fark et ve 2 dk. içinde zihninden uzaklaştır. Hatta bunun için onları buruşturup çöpe attığını ya da bir roketle fırlattığını hayal edebilirsin.
 2. Uzaklaştırdığın düşüncelerin yerini alması için zihnine bilinçli olarak olumlu düşünceler ek;
 3. Bunlar mutlu anıların, keyifli anlar, başarıların, vb. olabilir,
 4. Dikkatini farklı yöne çekecek tamamen bambaşka bir konuyu düşünmek olabilir; örneğin, market alışverişi, akşama ne yiyeceğin, kitaplığındaki kitaplar, vb…
 5. Geviş getirmenin yerine koymak için, yaratıcı düşünce modelini benimse. Yani yapıcı, yaratıcı, çözümcü şekilde düşünme yaklaşımında ol. Yaratıcı düşünceyi tetiklemek amacıyla da dinginleşmek ve dengelenmek iyi gelir. Bu dengelenme,
 6. Yoga, meditasyon, nefes çalışmaları, tai-chi veya spor ile olabilir,
 7. Sevdiğimiz bir sanat veya aktivite ile uğraşmak ve üretmek olabilir,
 8. Geviş getirdiğini ve bunaldığını fark ettiğinde ruh halini değiştir. Bunun için hemen, ne yapıyorsan bırak ve farklı bir hale geç.

Zihnindeki düşüncelerden dikkatini başka yöne kaydırmak için sevdiğin birini ara konuş, pencereyi aç temiz hava al, oturuyorsan kalk dolaş, ayaktaysan hareket et, bir işe yönel, komedi izle, iyi gelen müzikler dinle, sıcak bir fincan çay-kahve iç. Yapılan araştırmalarda sıcak çay ve kahvenin fiziksel rahatlamaya ve yalnızlık hissine de iyi geldiği ortaya çıkmıştır.

Daha uzun dönemde ise sağlıklı düşünebilmek için, ruh-beden-zihin ve de enerjimizin dengede olmasına yönelik çalışmalar yapsak iyi olur. Sosyalleşmek, yeni kişilerle tanışmak, seyahat etmek, yeni bir şeyler öğrenmek, yeni hobiler bulmak, vb. Sosyalleşirken de seçici olmak ve olumlu kişilerle bir araya gelmek iyi olur.

Peki, ilk adım zihnimizden düşünceleri uzaklaştırdık, ikinci adım sağlıklı ve yaratıcı düşünmeyi öğrendik düşündüğümüz soruna ne faydası var?

Şayet artık geviş getirmeyi bıraktıysak, o düşüncemize dair endişe ve stres düzeyimiz düşecek dolayısıyla da o konuya artık bakış açımızı değiştirmiş olacağız. Çünkü zihnimizin böyle çalışması için onu eğittik, ona alan yarattık ve artık daha sağlıklı ve yaratıcı düşünebilir hale geldik.

Evet, geçmişi değiştiremeyiz ancak bu yeni bakış açımızla ondan öğrenebiliriz. “Ben ne öğrendim bu yaşadığımdan?” sorusu önemli bir sorudur. O bizim için değerli bir tecrübe olmuştur. Bunun yanı sıra, düşündüğümüz problemin ileriye uzanan ve çözülecek bir yanı var ise de, bunun için;

 1. Problemi yaz yani netleştir,
 2. Altında yatan sebepleri fak et ve yaz,
 3. Kendi kendine ya da çözümcül birinden yardım alarak nasıl çözebilirsin bul.

Böylece artık kafanda dönüp duran, geviş getirdiğin bir durum olmasından kurtul.

Kısaca özetlemek gerekirse; beyninizi, sürekli aynı tarzda negatif düşünceler geldiğinde başka yöne gitmesi için eğitebilirsiniz. Bu denemeyi yeterince – en az 21 gün– yaptığınızda artık otomatikleştiğinizi göreceksiniz.

Bunu denemeyi ve geviş getirip kendinizi sürekli strese maruz bırakmaktan vazgeçmeyi seçebilir; hatta başardığınızı görerek kendinizi de şaşırtabilirsiniz. Şayet hala kafanızda “tam olarak neler yapabilirim?” sorusu ve adım atma tereddütleri varsa bir profesyonel koç ve NLP uzmanından yardım alabilir, hayatınızda ne kadar çok değişiklik yarattığınızı fark edebilirsiniz.

Sevgiler.

Dilek Kösemehmet COŞKUN

Koç, NLP Uzmanı, Hipnoterapist

 

Yorum Bırakın

Ara

Kategoriler