Bursa’da Gerçek Bir Diksiyon Eğitimi Almaya Hazır Mısınız?

May 13, 2019   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  0 Yorum
Diksiyon Eğitimi
Bir dili bilmek ve kullanmak için o dili konuşmak, yazmak ve yazılanı okuyabilmek gerekmektedir. Ana dilimizin konuşmayı henüz ilk yaşımızı tamamlamadan öğrenmeye başlarız. Yaklaşık 6-7 yıllık bir konuşma deneyiminden sonra ana dilimizi okumayı ve yazmayı öğreniriz. Bir de bakarız ki konuştuklarımız yazılırken farklı, okunurken de öyle.. Dilimiz ve bir çok dilde dilin yazılması ile konuşulması arasında farklılıklar vardır. Bir de eğer ilk 6-7 yıl boyunca kelimelerin söylenişlerinde büyüklerimizden eksik ya da hatalı öğrendiklerimiz varsa ya da aile içinde yöresel şivelerimizden biri kullanılıyorsa iletişim kurarken durum biraz daha karmaşık bir hal alır.
 Yaşımız ilerledikçe daha çok insanla tanışır, aile ortamı dışında çeşitli sosyal ortamlarda bulunur ve kişiler ve topluluklar ile iletişim içine gireriz. İletişim kurduğumuz kişi veya gruplara kendimizi ifade etmek ve etkileyici sonuçlar elde etmek kimimiz için kolay kimimiz için biraz daha zordur. Bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden birisi de etkili iletişimin unsurlarından biri olan diksiyondur. Diksiyon sözü düzgün ve güzel söyleme, sesi ve sözü etkin kullanma becerisidir.
Diksiyon, önce iyileştirilmesi gereken fizyolojik temelli bir artikülasyon bozukluğu olmadığı sürece, her yaşta kazanılabilir bir beceridir. Tüm ortamlarda en etkili biçimde iletişim kurmayı sağlayan ağız ise “İstanbul Ağzı” denilen ses ve söz kullanım şeklidir. Diksiyon eğitiminde bu ağız temel Alınır. Bu ağız toplumun tamamına hitap edilen düzlemlerde, örneğin radyo ve televizyon gibi kitlesel yayın kuruluşlarında, topluluk önünde yapılan konuşma ve seminerlerde, eğitim faaliyetlerinde, Türkçe dilinin öğretilmesinde kullanılmaktadır.
Diksiyon eğitimi fonetik, boğumlama-eklemleme, duraklar, vurgu, ulama, tonlama başlıklarını içermektedir. Ayrıca ses, nefes yönetimi ve beden dili konularında da destekleyici bilgiler içermektedir.
Diksiyon eğitimi, bazen mesleki bir gereklilik bazen de kendini geliştirme deneyimi yaşamak için alınabilir. Her durumda sonucu, dilimizi daha etkin kullanmak, iletişim kurarken daha etkili sonuçlar alabilmek ve kulağa hoş gelen keyifli konuşma deneyimleri yaşamak olacaktır.
Bahar KARACA
Profesyonel Koç & Eğitmen
224 243 43 14
Diksiyon ve Beden Dili Eğitimlerimize kayıt için bize ulaşabilirsiniz.
Saygılarımla,
Bahar KARACA

Yorum Bırakın

Ara

Kategoriler