Evlilik ve İlişkilerde İletişim- Hayatınızdaki Kişiyle Tanışıyor Musunuz?

May 11, 2019   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  0 Yorum
Evlilik ve İlişkilerde İletişim- Hayatınızdaki Kişiyle Tanışıyor Musunuz?
Hayatı paylaştığınız karşı cinsle her şey çok güzel ya da en azından umutla başlar. Bu başlangıcın ardından bir ilişkide veya evlilikte beraber yapılması istenen veya yapılması gerektiği düşünülen o kadar çok şey vardır ki.. Bunları tek tek zevkle, yılmadan, güçlü bir enerjiyle yapmaya başlarsınız.
Eğer birbirinizi seçerek başladıysanız önce “birbirini tanımak için” kısa veya uzun seyahatlere çıkarsınız. Birbirine yaklaşmak için daha da yakın olursunuz ve daha da yakın. Hayatın güzelliklerini görmeye odaklanır, güzel olan ve keyif veren her şeyi ilk flört döneminde birlikte deneyimlersiniz. Bir çok şey yapılmış, bir çok yere gidilmiş, bir çok fotoğraflar çekilmiş ve paylaşılmış olan güzel anılarla o seyahatlerden dönersiniz.
Eğer evlilik üzerine tanıştırıldıysanız veya görücü usulü bir evlilik yaptıysanız, karşılıklı maddi- manevi değerler paylaşılır. Birlikte yaşamdan beklenen kurallar sayılır ve yuvayı oluşturacak fiziki bir düzen için kollar sıvanır. İçini dolduracak sevgi zamanla gelecek ve çoğalacaktır.
Başlangıcı nasıl olursa olsun, iki karşı cins birlikte olmaya karar verdiyse evler birleştirilir, evler döşenir, çocuk planları yapılır, çocuk yapılır, aile ilişkileri düzenlenir, eğlenceler, kavgalar, tartışmalar, telaşlar, yorgunluklar, sevinçler…Bütün bunlar olurken aylar, yıllar birbirini kovalayıverir ve yaşanması planlanan yaşam yaşanırken birbirinizi görmeyi, duymayı ve hissetmeyi hızla unutmaya başlarsınız. Eve para getirilmiş, çocuklar büyütülmüştür, temiz düzenli bir hayat sağlanmıştır, sosyal çevreler oluşturulmuştur, sorumluluklar paylaşılmış birlikte uğraşıp didinip herkes yorulmuştur. Statüler edinilmiş, çocukların geleceği için maddi imkanlar canla başla sağlanmıştır. Bütün stresten ve sorumluluklardan bir an olsun uzaklaşmak için tatillere gidilmiş, birbirine hediyeler alınmıştır. İletişimde kalınacak bir çok eylem gerçekleştirilmiştir.
Hayaller ve planlar gerçekleşmektedir ancak bir gün, yıllardır sanki bir yabancıyla yaşadığınızı düşündüğünüz bir an gelir. O gün hayatınızdaki kişinin yüzüne “Tanışıyor muyuz?” der gibi bakarsınız. O da sizinkine… Bir sözle yıkılırsınız veya aldatıldığınızı öğrenir veya bütün emeklerinizin boşa gittiğinin acısını hisseden biri haline gelirsiniz.
“Nasıl olur? Yapılacak her şeyi yaptım ama sen çok değiştin, böyle sözleşmiştik, ben sana ne yaptım, bunu hak edecek ne yaptım, başka bir kadında veya adamda benim sana veremediğim neyi buldun, biz sıkı sıkıya birbirimize tutunup bu hayatı birlikte yaşamaya, keyif almaya, zorlukların üstesinden gelmeye söz vermemiş miydik….”
Evet belki de cevap sorulardaydı..Sıkı sıkıya tutunduğunuz şey, yaşamaya söz verdiğiniz hayaller ve sorunlardı. Oysa ki hepsi hissedilmeden, duyulmadan, görülmeden yapılan “şartlanışmış eylemlerden” başka bir şey değildi. İletişim olduğunu düşündüğünüz şey hayaller ve sorunları konuşup sonucuna ulaştırmak için koodine hareketlerde bulunmaktı. Hem de ta en başından beri. Herkes gibi herkesin yaptıklarını yapmak, güçlü bir iletişim ve mutlu bir ilişki için yeterli gibi gelmişti.
Tam da o mücadele ve eğlencelerin içinde tutunulması unutulan ip bu iki kişinin karşılıklı varlığına duyduğunuz farkındalıktı. Tüm geçen zamandaki o iki kişinin zihinsel ve ruhsal büyümeleri, öğrenişleri, dönüşümleri, yenilenişleri ve her geçen zamanda kendinden ürettiği kendini fark edebilmek.. anında tutmak.. anında yakalamak.. ve anında sevmek.. Anların duygusunu kaçırmamak. Her günün öğrettikleriyle büyüyen değişen bu hayat arkadaşı ile her gün yeniden tanışmak.
Peki siz?
Tüm birlikte geçirdiğiniz hayat diliminde hayaller kurup bu hayalleri gerçekleştirmek için iyi niyetli bir ortaklık mıydı kurduğunuz, yoksa gerçekten ona her gün yeniden bakıp onunla her gün yeniden tanışmış mıydınız?
İlişki ve evlilik akdi hem maddi hem manevi bir sözleşmedir ve değerlidir. Temelinde karşılıklı olumlu bir niyet vardır. Herkesin kendi hayallerini gerçekleştirme ve bunu yaparken bu hayalleri birlikte gerçekleştireceği kişiye iyi, saygı ve sevgi dolu davranma niyeti.
Ancak yanlış bilinen şey evliliğin bir “mutlu son” olduğudur. Mutlu son olarak bakılan evlilikler, farketmeden evlilik günü bitmiş kabul edilir.
Bunu farkettiğinizde, hikayeniz gerçekten yeniden tanıştığınız gün ya son bulur ya da yeniden başlar, en baştan..
Bahar Karaca-Yaşam ve İlişki Koçu/ Hipnoterapist /Evlilik terapisti
(0224)2434314
Yaşam Koçluğu, NLP uygulamaları, hipnoterapi ve regresyon hipnoterapisi konusunda detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Yorum Bırakın

Ara

Kategoriler