" kariyer danışmanı" etiketliler

Kariyer Danışmanı/Koçu Yetiştirme Programı

Eyl 30, 2017   //   Yazar: admin   //   Makaleler  //  0 Yorum

Kariyer Danışmanlığı; bireylere, ilk defa meslek seçimlerini yaparken, iş bulmalarında, ikinci meslek seçimlerinde, iş yerlerinde başarı gösterip doyum elde etmelerine yardımcı olmak üzere tasarlanan, danışanın kendisini tanıması, kabul etmesi, iş dünyasını ve meslekleri tanıması, amaç ve hedef belirleyebilmesi, stratejik adımlar oluşturabilmesi ve bu adımları atabilmesi, iş motivasyonunu sağlaması, hem kendine hem de topluma doyum sağlayacak şekilde kendisini mesleki olarak geliştirmesine yardım sürecidir.

Kariyer Koçluğu/Danışmanlığı Eğitimi İçeriği

Kariyer Geliştirme ve Kariyer Yönetimi

Kariyer seçimi ve kariyer çıpaları

Kariyer Yönetimin Adımları ve Profesyonel Kariyerin Aşamaları

Kariyer değişiklikleri ve kariyer gelişim

Kişilik Değişkenlerinin Yapısı ve Ölçümü

Etkili mülakat teknikleri

İş Motivasyonu

İş Yerinde Stresin Yönetilmesi

İş Kaybı ve İşsizlik Deneyimi

Holland’ın Tipler Kuramı

Yaşam Dönemleri Kuramları

Öğrenme Kuramları

Kariyer Danışmanlığında Süreçler

Kariyer Danışmanının Sahip Olması Gereken Değerler

İletişim Becerileri

Koçluk Araçları

Vizyon ve Hedefler

Kişisel Swot Analizi

Ölçme Araçlarının Kullanılması

MBTI

Enneagram

Disc

Kariyer Vakaları ve Analizleri

Bitirme Projesi

Eğitim Süresi: 80 Saat

Katılım Koşulları

Üniversitelerin;

-İktisadi ve İdari Bilimler

-İnsan Kaynakları Yönetimi

-Sosyoloji/Psikoloji

-Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden mezun ve ya

-Profesyonel Koçluk Eğitimi almış,

-En az 5 yıl iş tecrübesi

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz;

(224)2434314

info@akademiplena.com

Neden Kariyer Danışmanlığı?-İnci Aktaş

Tem 13, 2015   //   Yazar: admin   //   Kariyer  //  0 Yorum

Amerika’da yapılan, klasik bir çalışanın işi algılayışı araştırmasında şu sonuç ortaya çıkmıştır. İstisnasız tüm çalışanlar bir robot olduklarını düşünüyorlar. Sabah işe geldiklerinde açılan ve işten çıkarken kapama düğmesine basılarak kapatılan bir robot…Peki hal böyle olunca, iş doyumu nasıl sağlanabilir?

İş doyumunun yaşam doyumuna etki eden önemli bir faktör olduğun anlaşılması ile kariyer danışmanlığı/kariyer koçluğunun önemi giderek artmaya başladı. Öyleyse bir kariyer danışmanı ya da kariyer koçu sizin için neler yapabilir?

Fransızca ve Latince kökenli olan kariyer sözcüğü hareket edilen yol anlamını taşıyor. Ve kariyer danışmanı siz bu yolda kariyer gelişiminizi sağlarken size yol arkadaşlığı yapan kişidir. Kariyer danışmanlığı, ilk defa meslek seçiminizi yaparken, iş değiştirirken, meslek değiştirirken, yeni bir iş ararken bireye yardım etme sürecidir. Aynı zamanda kariyer koçları, iş yerinde başarı gösterip doyum elde etmesi, kariyer planı yapması, etkili iletişim kurabilmesi ve çatışmaları çözmesi/önlemesi, ve terfi dönemlerinde danışanlarına yol arkadaşlığı yaparlar. Yetenek havuzlarındaki bir çok yönetici adayı assessment sürecinde bir kariyer koçu ile çalışmaktadırlar.

Kariyer koçu/kariyer danışmanı ile çalışırken, derinlemesine görüşme ve ölçme araçları ile kendinizi tanır, yetkinlik ve geliştirilmesi gereken yanlarınızı saptayabilir, benlik algınızı gerçekçi bir biçimde oluşturabilirsiniz. Bazen danışanlarımız kendilerini olduklarından daha yetersiz ya da daha yeterli algılayabiliyorlar. Oysa kişinin gerçek özellikleri ile kendisini nasıl algıladığı, birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Kariyer danışmanı ile çalışmak, seçeceğiniz iş ve mesleklerle ilgili daha fazla bilgi edinmenize olanak tanır. Size tatmin sağlayacak mesleğin toplum ihtiyacını da karşılaması gerekir. Örneğin geçmişte popüler olan bir meslek şu anda toplum ihtiyacına hizmet etmeyebilir. Bir kariyer danışmanı kişinin ihtiyaçlarıyla toplumun ihtiyaçlarını dengelemeyi hedef alır.

Özetle kariyer koçluğu hizmeti kişinin ömrü boyunca alabileceği bir hizmettir. Ve kariyer koçu bireylere, mesleki eğitim alacağı alanı seçerken, çalışacağı yeri belirlerken, iş yaşamının getirdiği zorlukların üstesinden gelirken, terfi zamanları geldiğinde, yeni bir işe ya da mesleğe geçiş yaparken, özellikle sosyal bilimler gibi kişilere geniş bir kariyer alternatifi sağlayan fakültelerden mezun olan bireyler için karar verme sürecinde, emeklilikte gerçekleştirilecek aktivitelerin planlanmasında kişiye yol arkadaşlığı yapan kişidir.

İş ve özel yaşamınızın dengede olduğu güzel günler dilerim.

İnci Aktaş

Kariyer Danışmanı/Profesyonel Yaşam Koçu Bursa

Bir kariyer danışmanından hizmet almak ve tüm sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.

bilgi@aynadanismanlik.net

Tel:(224)2434314

 

Ara

Kategoriler