info@akademiplena.com | +90 224 2434314

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Plena Human Bütünsel İnsan Gelişim Akademisi
2020-05-04
Kişisel Gelişim Eğitimleriİletişim Eğitimi 

 

EĞİTİMİN AMACI

Ne söylersen söyle karşındakinin anlayabildiği kadardır.

Hz.Mevlana

Nlp İle Etkili İletişim Eğitiminin amacı, anlamak, anlaşılmak ve kendini etkili ifade edebilmektir. Karşınızdakini hipnoz eden konuşmalar yapmak, yazışmalar gerçekleştirmek, beden dilini kullanarak uyumu sağlamak, iş ve özel yaşamınızda zirveye çıkmak için, iletişim eğitimi her bireyin  alması gereken bir eğitim ve kazanması gereken bir beceridir.

EĞİTİMİN İÇERİĞİ

İletişim Nedir?

Kişiler arası İletişim

Sıkça Karşılaşılan İletişim Problemleri

Etkili Konuşma

Konuşarak İkna, İkna Teknikleri

Uyum ve Bağ Kurma Becerileri

Etkili Dinleme

Etkili Yazma

İletişimde Kişilik Özelliklerini Anlamak

Meta Programlar (Kişilik Tipleri)

NLP Nedir?  Bilinçaltı işlevleri

NLP İletişimin İlkeleri

Temsil Sistemleri, Temsil Sistemleri Birleştirme, Hipnotik İletişim

Meta Model (Dildeki Silme, Genelleme Ve Çarpıtmalar)

Hipnotik Dil Kalıpları

Vücudunuzun konuştuğunu biliyor musunuz?

İş Hayatında Zirveye Çıkmanın Yolları

İletişim Çatışmalarının  Çözümü

Yeniden Çerçeveleme

Uygulamalar

Eğitimin Süresi: 8 saat

Tarih Seçenekleri: Hafta İçi/Hafta Sonu bir gün 2 şer saat şeklinde toplam 4 hafta sürmektedir.

Eğitmenler: İnci AKTAŞ, Özlem AKTAŞ

Olumlu Tutum Eğitimi

Çağımızın sorunu sadece bir hava durumu olmaktan çıkmış iklimimiz haline gelmiş olan mutsuzluktur. Mutsuzluğun ana kaynaklarından biri de olumsuz tutumdur. Herkes kendini az çok olumlu tutuma sahip görür ancak çalışmalarımız bunun böyle olmadığını ortaya koydu. İşin ilginç yanı da olumlu tutumu öğretecek bir eğitimi her zaman bulamamanızdır. Plena Human olarak her ay bir pazar günü düzenlenecek olan etkinliğimizde, MUTLULUK için olumlu tutum kazanmaktan bahsedeceğiz. Sizleri de bekliyoruz.

Maddi manevi büyük zenginliklere ulaşmış her insan, bir nehrin akışına benzetilebilecek olan, görünmeyen bir güç akışının farkındadır. Düşüncenin olumlu duyguları akıntının insanı servete götüren tarafıdır.  Olumsuz duygular ise yoksulluğa götüren taraftır.

 

Eğitimin Hedefi

Proaktivite ve Olumlu Tutum Eğitiminin hedefi çalışanların inisiyatif ve sorumluluk alarak tam potansiyellerini gerçekleştirmelerini sağlamak. Katılımcıların hayatları boyunca devam ettireceği keyifli ve üretkenlikle dolu bir sürecin kapılarını açmak. Siz katılımcılarımızın kendinizle, sevdiklerinizle, işinizle, dostlarınızla kısacası hayatla ilgili daha iyi hissetmenizi sağlayacak. Aynı zamanda hayatta elde etmek istediğiniz her şey için bir çekim merkezi haline getirecek bir eğitimdir.

 

Konu Başlıkları

-Proaktivite Nedir?

-Olumlu Tutum Nedir?

-Niçin Tutum?

-Tutum Kazanma Eylemleri

-Alıştırmalar

Eğitmenler : İnci Aktaş, Özlem Aktaş


"Bireysel Farkındalık Programı" kategorisindekiler

Bireysel Farkındalık Programı


 

Bana, bende demen,

Ben, bende değilem.

Bir ben vardır; bende,

Benden içeru.

YUNUS EMRE

Hemen, şimdi yazının devamını okumadan, kalkın ve bulabildiğiniz bir “AYNA”nın karşısına geçin lütfen. Evet, 2-3 dakika kendinizi seyredin ve gözlerinizle, gözünüzün ta içine odaklanın ve yazıyı okumak  üzere  geri dönün! Haydi, lütfen gidin.

Ne gördünüz? Kaşı, gözü olan, bedene sahip bir insan mı? Ya da ne…? Lütfen yüksek sesle ne gördüğünüzü kendinize söyleyin. Kulaklarınız da duysun!!

Peki, siz gerçekten de  aynada  gördüğünüzün  yalnız “kemikleri, deri kokusuyla kaplanmışâ€ bir beden olduğunu mu  zannediyorsunuz?

Bu alem, her tarafı aynadan yapılmış bir eve benzer.  Nereye dönerseniz dönün, sadece kendinizi görebilirsiniz. Aynanın arkasındaki “sır” dökülmüşse, kendini  göremezsiniz,  kendinizi  bilemezsiniz. O, ayna değil camdır. Her cam ayna değil, ama her ayna camdır. Camı ayna yapan ise “sır”la kaplanmasıdır.

Sen,  sadece basit bir insan değil, bu ayna aleminin “sırrı”sın. Yüce Yaradanın halifesi zat, sıfat ve fiillerinin en mükemmel şekliyle tecelli ettiği varlıksın. Onun için Yaradan, “Alemi, kendi suretimde yarattım” demiştir. Allah’ın isim ve sıfatları, diğer varlıklarda, alemde ayrıntılı ve dağınık bir şekilde bulunduğu halde, İNSAN’da öz, bütün ve tam olarak toplanmıştır.  Bu sebeple  “alem’de olan herşey insanda da vardır. Sen görünüşün bakımından “küçük alem”, iç dünyan “gönül bakımından” ise “büyük alem”, Alem-i  Ekber’sin.

Hz. Ali şöyle buyurur; “Sen kendini küçük bir varlık zannedersin, halbuki en büyük alem sende gizlidir.”

Alemin özüm Adem (insan); gönüldür, ruhtur, candır.

İnsan, istiridyenin içindeki “inci” gibi ezelde yaradan ile beraber, iç içe iken ondan ayrılıp dünyaya gelerek, Yaradana ayna olmuş bir “dürrü-yekta”dır. (Benzeri olmayan, tek bir inci tanesidir)

Bu çokluk âlemine gelen insan, gönül ayinesini parlatmaz, sırlamaz ise kendini, dolayısıyla Yaradanın kendine  verdiği  isim ve sıfatlarını göremez, fark edemez, bilemez.  Ancak ve ancak gönül aynası saf olursa, Yaradanın görüntüsü, sîreti,  ismi ve sıfatları ona aksedebilir.

İbn-i  Arabi’nin dediği gibi; “Yaradan sizin aynanızdır, yani sizin kendi özünüzü seyrettiğiniz bir ayna. Ve siz Onun aynasında, yani, Onun kendi ilahi sıfatlarını seyrettiği bir ayna.”

O halde, 4 boyutlu holografik düzende yaratılmış bu madde aleminde insan, kendi gönül aynasını nasıl sırlayacak ve parlatacak? “Noksan sıfatlardan münezzehim” diyen Rabbine nasıl ayna olacak? Hiç bir yere sığmam, mümin kulumun gönlüne sığarım diyen Yüce Yaradan, insanı  eşref-i mahluk, varlıkların en şereflisi olarak şereflendirilmiştir. O zaman, insan bu şerefe nasıl vasıl olacak?

Plena Human, Kadim Sufi bilgeliğinin binlerce yıl ötesinden getirdiği bilginin günümüze yansıyan “Kendini bilme sanatını”, Enneagram ile yaşamımıza ayna tutarak bizi, bize döndürüyor.

Enneagram, kişilikten bilgeliğe bir yolculuk olup, kişiliğimizi meydana getiren isim ve sıfatları anlayıp çözmenize, eksik yönlerinizi fark edip gönül aynasını parlatıp Yüce Yaradana ayna olabilme haline ulaşmada “kalb” kilidinizi açmanıza yardımcı olabilecek bir anahtardır. Enneagram ile kendi kendimize, zanlarımız ile oluşturduğumuz hapishaneden çıkabilir, yaşamın gerçeğini algılayabileceğimiz bilinç düzeyine ulaşmamızda bir adım atabiliriz.

Benliğimizin kısıtlı işleyişinden silkinip uyanabilir, gerçekliğimizle yüzleşebiliriz. Korku ve çatışmalarımızdan, anlamsız istek ve arzularımızdan, bilinçsiz tutku ve takıntılarımızdan kurtulacak anlayışa sahip olabiliriz.

Kendini bilme gerçeği,  özünde İnsan benliği haritası diyebileceğimiz  Enneagram, kişilik çözümlemesi olup, Sevgili Yunus  Emre’nin “Bir ben vardır, benden içeru” diyerek işaret ettiği gerçek sır olan, “Kendini  bilen, Rabbini bilir” kutsi  hadisinin anlamını açığa çıkarmamıza, yardımcı olan bir sistemdir.

Enneagram, kişiliğimizin yapısında var olan tıkanıklıkları aşmamıza yardımcı olabilecek bir harita sunuyor.  Ana düşüncesi, insan doğasındaki dokuz temel kişilik yapısının açıklamasıdır. Bu tarzların ortak yönleri çoktur, ama her biri kendine özgü tutum ve davranış, tepki ve savunma, güdülenme ve alışkanlık yöntemleri sergiler. Her birinin gelişme reçeteleri değişiktir.

Yüce Allah kuran-ı kerimde “Her an ayrı bir şandayım” diyerek,  her  an  değişik ve ayrı bir varoluştan bahseder. Parmak izi bile aynı olmayan, milyonlarca insanın ruhsal ve tinsel konularının aynı olması beklenemez.  İnsanlar duygusal, fiziksel ve zihinsel olarak farklıdır. Enneagram, bireylerin her birini eşsiz ve benzersiz olarak kabul edip, kuşbakışı ile kişiye özel bir program oluşturarak  bireysel  gelişimimizin nerede tıkandığını, neden kapandığını ve durduğunu tespit eder.

Enneagram, kişiliğimizin bilinçdışı emirlerini otomatik olarak yerine getirmekten vazgeçmemiz için kendimizi gözlemlemeye, benlik nefsinden özümüze bilinçli yönelmeye fırsat tanır.

Kişiliğimiz, benliğimizin bir parçasıdır. Bireysel evrimimizde önemli bir rol oynamaktadır. Kişilik olarak adlandırdığımız yapı, bütün bedensel niteliklerimiz, içgüdülerimiz, güdülerimiz, tutumlarımız, eğilimlerimiz, davranışlarımız ve kazanılmış deneyimlerimizin bir bütünü olarak, kalıtsal özelliklerin ve çevrenin ürünüdür. Bu unsurlar her insanın kendine özgüdür.

Kazanılmış deneyim ise, hayatın ta kendisidir. Bu deneyimler kişiyi güçlü kılar ve bütünlük kazanılır. Aile, iş, okul, sosyal çevre içinde gelişmeye, biçimlenmeye başlayan kişiliğimiz, bilinçaltı seviyede artısı ve eksisi ile kalıplaşır kalır. İnsan bu dünyada olma sebebi ile daima bir arayışta ve tarif edemediği bir şeylere özlem halindedir. Yaradanı anlar ve yaşar duruma gelebilmesi için, sahip olduğu kötü ve zararlı huylarla, davranışlarını kendi kendisini tanıyarak, kendi isteği ve çabasıyla terk etmesi, sahip olması gereken erdemleri de yine tanıyarak ve bilerek, belirli çalışma ve çabalarla, kendi isteği ile elde etmeye çalışması gerekmektedir.

Kendini tanımak;  kendimizi nasıl gördüğümüzle, başkalarının bizi nasıl gördüğü arasında açı farkı olmamasıdır.

Halil Cibran’ın Gezgin eserinde bahsettiği bir masal vardır.  Bu, iki istiridyenin sohbetidir. İstiridyenin biri, diğerine dert yanar; “İçimde yuvarlak ve ağır bir şey var, bana acı veriyor.” Diğeri, kibirli bir memnuniyet içinde, “Şükürler olsun ki, içimde bir sıkıntı yok. Hem içimde hem dışımda mutlu ve bütünüm.” O sırada oradan geçen bir yengeç şöyle der; “Evet mutlusun, halinden de memnunsun ve bütünsün.  Ama şunu söyleyeyim ki diğer istiridyenin çektiği acının sebebi içindeki eşsiz güzellikteki ‘inci’dir.” Ve şöyle söylenir, “Kim, bu masalı dinler ve dinledikten sonra, içinde bir ağırlık hissederse, bir ışık ruhuna konar. İçindeki inciyi, görmek ister.”

Şimdi lütfen, bir daha kalkın, aynaya gidip bakın. Gözlerinizin içine odaklanın. Şimdi ne görüyorsunuz? Siz, kimsiniz? Niçin bu alemdesiniz? Bu aleme yemek, içmek, üremek ve ölmek için mi geldiniz?

Dünya kendi ekseni etrafında dönüp, gerçekliğini tamamlarken biz yerimizde sayamayız. Kendi eksenimizde dönüp, merkezimizi bulmalıyız. Olmamız gereken şeyi,  olduğumuz gibi kalarak olamayız. Yeni bir “sen” yaratmanın ilk adımı, değişimin gerektiğine inanmaktır.  Bu inancı destekleyen en büyük güç ise, kendini tanıma ve dolayısıyla alemi tanıma istek ve arzusudur.

Yapacağımız sıradan bir çalışma değildir. Bir sorunumuzu halletmek için değil, bu aleme geliş sebebimizi gerçekleştirme yolunda, evimizin altında gizli kalmış o hazineyi  (yani beden evimizde saklanmış, kör nokta ardındaki ebedi ışığı, zaten var olan ama bizim fark edemediğimiz gerçek hazineyi) ortaya çıkarma yolunda adım atmaktır.

Bu süreçte hedeflenen, kişinin içinin dışına çıkması, eğrisiyle doğrusuyla ters-yüz edilerek kendini tanıması, kişilikten bireyselliğe köprü kurup, bu köprüde Tasavvuf, Gestalt, NLP, EFT, Koçluk, Nefes, Meditasyon teknikleri ile seyrederek, çokluktan tekliğe, kendinden kendine, yine kendisiyle bir yolculuğa başlaybilmektedir.

 Bu kendini seyretme sürecine kimler katılmalı?

-          Hayata dair soruları olanlar. Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum?

-          İçinde inci tanesi gizleyen istiridye gibi, sebebini bilmediği bir acı ve hüzün barındırıp hep bir özlem içinde olanlar.

-          Kendimi tanıyamıyorum, tepkilerime anlam veremiyorum, bu ben miyim? diyenler.

-          İlişkilerinde, karşısındakini anlayamayan, bu sebeple sorunlar yaşayanlar.

-          Olumsuz duygu ve düşüncelerin (endişe, kaygı, stres, kin, nefret, korku, hırs..) etkisi altında olup kendi cehennemini yaşayanlar.

-          Yüce Yaradanın, kendisini hangi isim ve sıfat terkibi ile yarattığını anlamak isteyenler.

-          Eksik isimlerini (karakter özelliklerini) geliştirmek, zaten gelişmiş olanları muhafaza etmek ve daha da pekiştirmek isteyenler.

-          Düşüncelerin  rengi  ile boyanmış  hayatını saflaştırmak, duygu ve düşüncelerini fark edip geliştirerek cennetini yaşamak isteyenler.

-          Her şeyden önce derdi, kendi gerçek yüzünü görüp, onu tanımak için büyük bir istek duyanlar.

-          Kendi kendinin ebesi olup, kendinden kendini (özünü) doğurmak isteyenler.

Bu sürecin kazanımları neler olacak?

Bu süreçte;

-          Doğduğu zaman özüyle bağlantı içinde olan, devamında ise yavaş yavaş mizacının ve çevrenin etkisiyle egosunu oluşturarak, bir kişilik tarzını meydana getiren insan sıfır noktasından uzaklaşır. Alemi bir daire gibi düşünürsek merkezinden çevreye doğru ilerledikçe kişinin özbenliğinden uzaklaşıp egosunun denetimine girmesi söz konusu olur. Fizik, duygu, zihin merkezli kişilik özelliklerini tanıyarak hangi özelliklere sahip olduğunuzu görecek, hangi isim ve sıfatlarla terkib edildiğinizi öğreneceksiniz.

-          Temel tutkuları

-          Temel değerleri

-          Zihinsel fotoğrafları

-          Güvenlik noktalarınızı

-          Bütünlenme yönlerinizi

-          Gelişme yönlerinizi

-          Güçlü yanlarınızı

-          Temel korkularınızı

-          Esas dileğinizi

-          Arayışınızı

-          Gerilim yönünüz

-          Çocukluk örüntüsü (ya da aile öyküsü)

-          Bilişsel yanlışlarınızı

-          İçsel şikayetlerinizi fark edecek, eksik yönlerinizi geliştireceksiniz.

-          Karanlık noktalarınızı göreceksiniz.

 SUFİ NEFES TEKNİKLERİ:

Sûfizmin  kapısı  içsel olana ve derinliğe açılır. Bu yol bize kabuktan ve şekilsellikten çok daha fazlasını vadeder. Bu kapıyı açıp girebilene ve yürümeye başlayana da bu derinlikte sonsuz güzellikler sunar. Hem de hiç bir ayırım gözetmeden. İslâmın bâtınını  (iç, gizli) yüzünü ifade eder. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ve daha niceleri bu ekolün temsilcileridir. “Sufi nefes” ile sufizmin kapısını aralamış bir kişinin neler yaşadığına, onların hayat anlayışına projeksiyon tutabileceksiniz.

Sufilere  göre varlıklar Rahman’ın nefes vermesi ile ortaya çıkmıştır. Her ilahi sıfat ve isim tek varlık sahasına inmek istedi ve bu da onlara Rahman’ın nefes vermesi ile gerçekleşti.  Her şeyin başlangıcı ve sonu gibi Kuran-ı Kerimde “Adem,  çamurdan suretlenmiş balçıktan yaratılmıştır.” (Hicr 15/27, Rahman 55/4) “Sonra onu (Adem’i) düzeltip tamamladı, içine ruhundan ruh üfürdü, sizin için kulaklar, gözler, gönüller yarattı.” (Secde, 39/9) diye buyurdu  ve  nefesin başlangıcımız olduğuna işaret etmiştir.

Her ne yaşarsak yaşayalım, sonunda derin bir nefes alıyoruz. Yaradan, o üfürdüğü nefesi ile her an içimizde ve bizimle. “Her an sendeyim. Her nefesinde ben varım, sıkıntında sevincinde ben varım. Seni bana getiren sana verdiğim nefestir.” diyor ve bilsek de bilmesek de içimizde olduğunu aşikar kılıyor.

Sufi nefes teknikleri ile bir ucu sende, bir ucu Yaradanda olan “nefes köprüsü” kurabileceksiniz. O köprü ile Yaradanın nefesine bağlanabileceksiniz.

Nefesimizi doğru kullanmayı öğrenerek,  fiziksel rahatsızlıklarda (kalp hastalıkları, migren, kan basıncı, sinir sistemi) pozitif iyileşme sağlayarak enerjik ve sağlıklı dinamik bir hayat yaşayabilirsiniz..

Nefes alıp vermek sembolik olarak bireysel niyetimizin, evrensel bütünlüğe ulaşmayı  arzulamak olduğu anlamını taşır. Sevgili Yunus Emre’nin de dediği gibi;

Suyum alçaktan çekerim (derin diyafram nefesi ile (karından) aşağıdan derin nefes alırım).

Dönüp yüksekten dökerim (nefesi en yükseğe başın üstüne taşırım, oradan nefesi aşağı veririm).

Görün ben neler çekerim (görün ki, on nefes köprüsünde (öz-eşiğinde) beklemek zordur, dertlidir).

Derdim vardır inilerim (tek derdim, bir ucu Rahmanda olan nefes ile Yaradana bağlantımı gerçekleştirip özümü hatırlamaktır).

İşte sufi nefes,  özündeki cevher ile bütünleşmeyi  hedefleyenlere, kapıları mutlaka açacaktır. Geriye sadece “gir ya ey sevgili” nidası kalacaktır.

SUFİ MEDİTASYON TEKNİKLERİ:

Varlık birdir, hareketi aşk  ve  ifadesi  SEN’ sin.

Meditasyon kişinin iç huzuru, sükunet ve değişik şuur hallerini elde etmesi ve öz- varlığına  ulaşmasına olanak veren, zihni denetleme teknikleri ve deneyimleridir. Zihnin hayatımıza müdahele etmesine izin vermemek, zihnin sınırlarını aşmak, zincirlerimizi kırmaktır.

Meditasyon uygulamasının çok çeşitli nedenleri olsa da çoğunun iki amacı vardır. Birincisi, içsel büyümeyi sağlama, ikincisi de yaşamdaki gerilimleri bedensel anlamda rahatlama, kontrollü düşünme ve nefes almayı sağlamaktır.

Meditasyona yeni başlayanlar, bir süre sonra yaşamlarındaki ruhsal  boyutun  farkına vararak bundan heyecan duyacaklardır. Sunacağı aydınlık yaşam, size yeni gözlerle görmeyi, yeni kulaklarla duymayı, tinsel anlamda yeni ruhsal uyanışlar sağlayacaktır.

Sufi meditasyon teknikleri doğru ve sürekli uygulandğı takdirde ruhsal gelişim kendiliğinden oluşacaktır. Şöyle ki, bir ürünün yetişmesi için önce, toprağı ekip biçmek için düzenli çalışıyor, yabani otlardan temizliyor, gerekli ışığı ve suyu sağlayarak bakımını yapıyorsak ve sonra ister yaz ister kış mevsimi olsun, bitkiler bizim isteğimizle büyümüyor. Onlar kendiliğinden büyüyüp gelişiyorlar. Sufi meditasyon ile içsel gelişim ve değişim de böyle kendiliğinden oluşan bir süreç olacaktır.

Ruhun beden toprağında yeşerip kendi kendiliğinden çiçek açması ile oluşan yüksek şuur hali ancak düzenli ve sürekli sufi meditasyon ile gerçekleşecektir. Sufi meditasyon sadece sessizce oturup, bir süre içe dönme hali değildir. Meditasyon sayesinde kazanılan ruhsal boyut ile gözlerinizi açtıktan sonra da var olacak bir gerçektir. Ruhsal boyut deneyimi günlük yaşamınızın bütününde etkisini sürdürecek ve fark edemediklerinizi fark edecek, göremediklerinizi görecek, üretemediklerinizi üretebileceksiniz.

Meditasyon ile bilinçaltına ulaşan bu  derin  süreçte, yaşamın kaynağı ile iletişime geçerek, bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda yeniden yapılanabilirsiniz.

Zihnin, bedenin ve ruhun gerçekleri nelerdir? Gerçek olan ne? Gerçek olmayan ne? Bu soruların cevaplarını ben vermeyeceğim.  Bilinçaltınızdaki gerçekleri algılayıp, nefes ve meditasyon teknikleri ile kendiniz bulacaksınız.

Hiçbir varsayım ve beklentide bulunmadan ruhunuza nefes ve meditasyon tekniklerini kullanarak ektiğiniz tohum, zihninizi hiçbir şey beklemeden, açık tuttuğunuz ve geçmişin karanlığından, geleceğin endişesinden kurtulduğunuz takdirde şimdiye açılan kapıyı aralamış olacak, “An”ı yaşayabileceksiniz.

Bu muhteşem yolculuk ve görkemli çalışma sonunda bilincinizin dar ve karanlık alemine nasıl girebileceğinizi, içinizdeki bilgini tanıyarak kendi cevaplarınızı nasıl ürettiğinizi fark ettiğinizde ne kadar şaşıracak, “yeni bir ben” in doğuşuna  tanık olabileceksiniz.

 

Eğitmenler : Hicran İpekbağlar, Özlem Aktaş, İnci Aktaş

Programın Süresi : 25 saat (Haftada 1 gün, toplamda 10 hafta)

Not : Programın teorik kısmı 25 saat sürmekte olup, uygulamalı seans kısmına, programın tamamlanması halinde devam edilecektir.


Detaylı bilgi ve ön kayıt için lütfen bize ulaşın;

Tel : (224) 243 43 14

Email : info@akademiplena.comAnlayarak Hızlı Okuma ve Dikkat Güçlendirme Eğitimi


Eğitimin Hedefi

Okumayı zevkli hale getirerek, bilgiye daha çabuk ulaşmak ve bilgiyi ve kapasitemizi daha etkin kullanmamızı sağlamaktır. Temelde hızlı okumanın mantığı kelime kelime yerine satırın daha geniş bir bölümünü görmek, 2-3 hatta 4 kelimeyi birden görebilmek ve algılayabilmektir. Bundan önce üzerinde durulması gereken, yavaş okuyoruz. Çünkü;

-Kelimeleri teker teker okuyoruz.
-Okurken kelimelere takılıyoruz ve geriye dönüşler yapıyoruz.
-Okurken dudaklarımızı, belki dilimizi oynatarak okuyoruz.
-Bir konuyu daha iyi anlayabilmek için yavaş okumak gerektiğine inanıyoruz.
-Yavaş okumanın nedeni dikkatimizi toparlayamamak, çabuk yorulmaktır.
-Yavaş okumanın en temel sorunu içten seslendirerek okumaktır.

Anlayarak hızlı okuma eğitimi ile;

- Okuma hızınızı %300 artıracaksınız.

- Hızlı anlama ve kavrama becerisi ile birlikte dikkat ve konsantrasyonunuzu arttırabileceksiniz.

- İki saatte 250 sayfalık bir romanı okuyup anlayabileceksiniz.

- Öğrenme ve anlama hızınızı arttırabileceksiniz.

- Sınavlarda en az 35-40 dk. zaman kazanacaksınız.

- Sınavlara hazırlanırken konulara daha iyi odaklanabilecek ve daha iyi öğreneceksiniz.

- Aynı okuma süresi içinde daha çok okuma imkanı elde edeceksiniz.

- Daha çok zamana sahip olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.

- Daha iyi anlama ve hatırlama yeterliliğini kazanacaksınız.

- İş ve okul hayatında başarı oranınızı arttıracaksınız.

- Bilgi çağına uygun kültür düzeyine daha kolay ulaşacaksınız.

- Karar vermede, olayları algılamada sürat ve intikal yeteneğini arttıracaksınız.

 

HIZLI OKURSANIZ NELER OLUR? 

-Zahmetsiz ve akıcı biçimde öğrenirsiniz.

-Okuduğunuzu anlama yüzdenizi arttırırsınız.

-Zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Güven kazanırsınız.

Okurken beyniniz daha iyi ilişki kurar.

-Okurken beyniniz hayal kurmaz ve bütünü görür.

-Okuma daha zevkli hale gelir.

-Okuma alışkanlığı kazanmada büyük bir adım atmış olursunuz.

-Sözcük hazinenizi ve genel bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur.

-Kişisel ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı avantajlar sağlar.

Ayrıca, Dikkat ve Hafıza Güçlendirme çalışmaları ile ayrıntıları ve benzerlikleri fark edecek, kısa ve uzun süreli hafızanızı kullanabilecek, dikkat konsantrasyonunuzu arttırarak daha kolay öğrenip soruları doğru çözebileceksiniz.

Bilgi İçin: 0 (224) 243 43 14


Konsantrasyon Ve Dikkat Güçlendirme Semineri


 

İşinize, özel hayatınıza, sosyal hayatınıza konsantre olabiliyor musunuz?

Eğer zihniniz çeşitli konulara takılıp kalmışsa; kendinizi yorgun, halsiz, moralsiz, kararsız, uykulu, hedefsiz, dalgın hissediyorsanız dikkat dağınıklığı yaşıyorsunuz demektir. Ya da hedefinize daha fazla konsantre olmak istiyorsunuzdur.

Öyleyse bu seminer tam size göre!

Konu başlıkları:

*Konsantrasyon ve Dikkatin Yaşamdaki Önemi
*Konsantrasyon ve Dikkat Yetersizliğinin Nedenleri
*Konsantrasyon ve Dikkati Güçlendirme Yöntemleri
*Alıştırmalar ve Uygulamalar

Eğitim Süresi : 2 saat
Eğitmenler : İnci Aktaş & Özlem Aktaş

Katılmayı düşünüyorsanız, kontenjanımız sınırlı olduğundan ön kayıt yaptırmanız rica olunur.

Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz:

Tel: (224)2434314

info@akademiplena.com

Eğitim Yorumları

 • Özge Çakır Kaya-Bireysel Koçluk Seansı

  Mentörlük seanslarıyla, gözümün önünde durduğu halde , ben nasılda görememişim dediğim ne guzel seylerin farkına vardım sayenizde, benim için çok kıymetli ve keyifli , yüreğinize sağlık Bahar Hanım. Sevgilerimle Özge Kaya 

 • Seda Özkan Tunalı - Bireysel koçluk seansı

  Hayat yolumda bana ışık tutan, her seansta bana yeni bir bakış açısı katan, kendimle tanışmama yardımcı olan Bahar hanım size çok teşekkür ederim. Her seanstan sonra hayatınızda mutlaka bir şeyler değişiyor ve farkındalığınız artıyor, güçlü yanlarınızı keşfediyorsunuz. Hayatta hiç birşeyin tesadüf olduğuna inanmıyorum ve sizinle yollarımızı kesiştiren ilahi plana da şükürler olsun. Sevgiler.

 • Buket Başımoğlu- Bireysel Koçluk Seansı

  Plena Human Akademi nin bir danışan olarak kapısından ilk adım attiğim andan itibaren   yeni bir yolculuk  başladı hayatımda. Danışan olarak hayat yolunu bulma çabasıyla  başlayıp, yaşam koçluğu eğitimleri,hipnoz,nlp,arkadaşliklar,dostluklar,gelişim,değişim,öğrenme ve mentorluk çalışmaları. Elini uzattığında hep yanında olan dostlar. 
  Şu an plena human akademinin bizlere sağladığı mentorluk çalışmalarının bana kattıklarını, sevgili dostum Baharın bana kattıklarını saatlerce anlatabilirim. Ama sadece EN lerden bahsedicem. 5. görüşmenin sonundaki enlerim: 
  Net olmak, kendini net ifade etmenin önemi
  Zaman yönetimi, zaman sabotajlarını yakalama,  yönetme 
  Yarım kalan ve faydama olan şeylerin, işlerin motivasyonu
  Önceliklerim,dizilimi önceliklerimin önemi
  Ben olurken dondurduğum. suan ben yolculuğumda eriyen buzlarda Baharın sıcacık eli ve sevgi dolu yüreği 
  Akışa kapılıp karar ve davranışlarda ekolojik olmayı unutmamayı
  Belki bildiğimiz,öğrendiğimiz,duyduğumuz,okuduğumuz şeyler. Tekrar tekrar farkına variyoruz,  içselleştiriyoruz mentor çalişmalarinda. Bilinçaltı tekrari sever. Bende mentorum Baharı, Özlemi, İnciyi ve tüm Plena Human ailesini seviyorum...

 • Kemal Demirci-Bireysel Koçluk Seansı

  Bazen çözüm gözünüzün önündedir.Sadece birinin göstermesi gerekir. Bazense yeterli potansiyele sahipsinizdir. Sadece birinin sizi hafifçe dürtmesi yeterlidir. Bazen de dağ gibi sorunların yüküyle ezilmişken bir yardım eline ihtiyaç duyarsınız. Bende problemlerimi biliçli akılla çözemediğim zihnimin çıkmaz sokaklarında nereye gideceğimi bilemediğim bir dönemde koçluk seansları almaya karar verdim. Sınırlayıcı inançlarımın birer birer yıkılışını ufak dokunuşların ve küçük adımların kazandırdığı ivmeyi hayretle deneyimledim. Değişim ve dönüşüm sancılıydı fakat heyecanlı bir süreçti. Sonuçlar ise mucizevi..

  Sorunlar bir şekilde yaşamımıza yerleşmiş ve geçmişi mahvetmiş olabilir. Ama bu potansiyel olarak harika bir geleceğe ulaşamayacağımız anlamına gelmez. Belki sadece Plena Human Akademi ile tanışmaya, Bahar Hanım ile değişim ve dönüşüm sürecinin tadını çıkarmaya ihtiyacınız vardır.

 • SEVİLAY ŞEKER - HİPNOTERAPİ Ve KOÇLUK SEANSI

  Özlem Hn., Sayenizde kısa zamanda o kadar çok şey başardım ki, o kadar yol katettim ki; ne kadar teşekkür etsem azdır. Artık daha güçlüyüm. Geçmişime o kadar takılmışım ki; maalesef zindan etmişim hayatı kendime ve kendimi hiç sevmemişim. 38 yaşındayım ama kalan ömrümü huzurlu yaşamak için ne çok şükür sebebim varmış... Sayenizde bunu yeni öğrendim... Bana affetmeyi, kendimi sevmeyi, hayatı sevmeyi, hayatta herkese ve herşeye karşı dik durabilmeyi öğrettiğiniz için çooookk teşekkürler. İyi ki varsınız ve iyi ki sizi tanımışım.

 • SİMGE DEMİR - HİPNOTERAPİ ve KOÇLUK SEANSI

  Aslında sat çok geç oldu ancak, size çok teşekkür ederim. İçimdeki kaybettiğim beni çıkartmama sebep olduğunuz için... Abimle yeni bir sayfa açtık, evlendim, çok huzurlu ve mutluyum. Çok teşekkürler; iyi ki tanıdım sizi.

 • FADİME HN. - HİPNOTERAPİ ve KOÇLUK SEANSI

  İnci Hn., ben sizden, sohbetinizden ve yaklaşımınızdan çok memnun kaldım. Artık eskisi kadar kafama takmıyorum. Kendimi daha iyi hissediyorum. Sayenizde ileride yine çıkmaza girersem kapınızı çalacağım kişisiniz. Herşey için çok teşekkür ederim. Sevgiler.

 • YUSUF AYDIN - BİREYSEL KOÇLUK

  Topluluk önünde konuşma eğitimi ve bu eğitimden fayda görünce, Özlem Hn.dan Koçluk çalışması aldım, bu çalışmalar ile Oda başkanlığı görevimde grupların karşısında ve oda üyelerine karşı daha rahat oldum. Özlem Aktaş ve ekibine teşekkür ederim. Güvenim yerine geldi, artık rahatça konuşabiliyorum, artık yapacağım şeylerde daha cesurum, başarılarımın artık farkındayım. Daha fazlasını yapabilirim, üyelerimin beklentilerine karşılık verecek kapasiteye sahibim. Çok teşekkürler Özlem Hanım. 

 • UİB-İÇSEL MOTİVASYONU ARTTIRMA-N.N

  UİB-Uludağ İhracatçılar Birlikleri çalışanları olarak iş yaşamımızda motive olmamıza katkı sağladığınız için teşekkür ederiz.